Zauroczenie czy zakochanie? Jak je odróżnić?

Człowiek z natury stworzony jest do życia w społeczeństwie. Towarzystwo i bliskość drugiej osoby są jedną z jego podstawowych potrzeb. Uczucia wypełniają nasze życie na każdym kroku. A z poznawanymi na co dzień nowymi ludźmi, nawiązujemy mniej lub bardziej wartościowe relacje. Szczególnie ciekawe są te z płcią przeciwną. Często są to jedynie przelotne znajomości, które niewiele wnoszą do życia. Zdarzają się jednak i takie, pozostawiające w sercu ślad na zawsze. Spotkanie na swojej drodze wyjątkowego człowieka wzbudza w nas szybsze bicie serca. Przebywanie z nim, wzmacnia więzi, a zauroczenie z czasem przeradza się w zakochanie. W jaki sposób sprawdzić czy nawiązana relacja to prawdziwa miłość? Czy da się odróżnić zauroczenie od zakochania?

Skąd się bierze i jakie są objawy zauroczenia?

Bliski kontakt z drugim człowiekiem jest zawsze wyjątkową przygodą. Zaprzątanie sobie nią myśli, trudności z koncentracją czy bujanie w obłokach, utrudniają co prawda funkcjonowanie, ale są oznaką rodzącego się uczucia. Często można się nawet spotkać z porównaniem o narkotyzującym wpływie relacji na życie. To jednoznaczne pierwsze objawy zauroczenia. A samo porównanie jest wyjątkowo celne, ponieważ nawiązuje do produkowanej przez ludzki organizm fenyloetyloaminy, przypominającej narkotyk jakim jest amfetamina. W ten sposób można m.in. rozpoznać zauroczenie. Człowiek nie do końca jest wówczas sobą. Zdrowy rozsądek schodzi na drugi plan, a przewagę bierze tzw. ‚chemia’.

Jak długo trwa zauroczenie?

Zauroczenie można w pewnym sensie nazwać trwaniem w iluzji. To czas, w którym drugą osobę stawia się niejako na piedestał, nie dostrzegając jej wad, a jedynie same zalety. Zauroczenie daje o sobie znać m.in. poprzez szybsze bicie serca czy popularne ‚motyle w brzuchu’. Hormony buzują dookoła, a każda myśl lub nawet imię tej osoby usłyszane w sklepie, przyprawia o dreszcze. Trudno jednoznacznie określić ile trwa zauroczenie. Faza zauroczenia to kwestia indywidualna. Może to być kilka miesięcy, ale ‚tracić dla kogoś głowę’ można nawet przez 3 lata. Różnice wynikają przede wszystkim z osobowości. Inaczej bowiem uczucie dotyka osoby emocjonalne, a inaczej przeżywają je introwertycy.

Jakie są oznaki zakochania?

Do zakochania podobno często wystarczy ‚jeden krok’. Czy rzeczywiście tak jest? To kolejny etap relacji, w którym mija zauroczenie, a pojawia się dojrzałe uczucie. Stan zakochania przynosi spokój i poczucie bezpieczeństwa. W tej fazie człowiek staje się w pełni świadomy swoich emocji i pragnień do drugiej osoby. Wciąż nie jest to jednak miłość. Zakochanie może trwać nawet do 4 lat, a jego finałem jest właśnie miłość.

Wskazówki, aby odróżnić zauroczenie od zakochania

Jednym z podstawowych pytań jakie należy sobie zadać, aby odróżnić zauroczenie od zakochania jest kwestia przyczyny zainteresowania drugą osobą. Warto się zastanowić z czym się wiąże: z wyglądem? Czy może z czymś więcej? Ważną kwestią jest bez wątpienia wspomniane już działanie pod wpływem uczuć. Brak trzeźwego myślenia i rozkojarzenie, jednoznacznie wskazują, że wciąż przeżywa się fazę zauroczenia. Ani zakochania, ani tym bardziej miłości, nie można wiązać z impulsywnością. Pragnienie przebywania z drugą osobą, powinno być świadomą potrzebą i wyborem. Bez wątpienia dobrze jest także zastanowić się nad poziomem zaufania. Druga osoba powinna być tą, której można bez obaw powierzyć swoje tajemnice, troski i słabości. Tylko w ten sposób można zbudować z nią silną, trwałą więź.

Uczucia międzyludzkie były, są i będą skarbnicą tajemnic. Rozwój relacji dzieli się na kilka faz. Przeżywanie każdej z nich, to kwestie bardzo indywidualne szczególnie jeśli chodzi o intensywność odczuć. I tak jak trudno zawsze przewidzieć kiedy i na czym skończy się zauroczenie, tak należy podkreślić, że zawsze jest to przygoda i lekcja na przyszłość.