dłonie

Zabieg parafinowy na dłonie – jak go wykonać?

Można skorzystać z wielu zabiegów, aby mieć piękne dłonie. Jak wiadomo, jest to bardzo ważna część ciała, która określana jest mianem wizytówki człowieka. O dłonie należy dbać przez cały rok, a szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy skóra jest narażona na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zabieg parafinowy ma wiele zalet i jest popularny. Jak wykonać go w domu i jakich efektów można się spodziewać?

Czym jest zabieg parafinowy

Zabieg parafinowy polega na zanurzeniu dłoni w ciekłej parafinie. Po upływie kilkunastu minut usuwa się ją, a skóra staje się miękka i gładka. Parafina zapobiega odparowaniu wody ze skóry, dzięki czemu jest ona w lepszej kondycji. Zabieg parafinowy można wykonać nie tylko na dłonie, ale również na stopy. Większość gabinetów kosmetycznych ma go w swojej ofercie, ale z powodzeniem można również wykonać go samodzielnie w domowych warunkach. Parafina na dłonie to dobry sposób na zabezpieczenie skóry. Warto z niego skorzystać.

Właściwości parafiny w kosmetyce

Parafina jest wykorzystywana nie tylko do zabiegów. Jest to składnik wielu kosmetyków, a jej działanie to przede wszystkim:

 • Zapobieganie utraty wody – parafina tworzy warstwę lipidową na skórze i chroni ją.
 • Zabezpieczenie skóry przed podrażnieniami,
 • Przynosi ulgę – niweluje pieczenie, swędzenie i inne nieprzyjemne dolegliwości.

Używanie parafiny to dobry sposób na wygładzenie i wzmocnienie skóry. Warto także wiedzieć o tym, iż składnik ten spowalnia procesy starzenia skóry oraz usuwa przebarwienia. Warto wykorzystać ją w przypadku przesuszonej skóry pozbawionej elastyczności, a także wówczas, gdy skóra jest popękana.

Przeciwwskazania do stosowania zabiegu parafinowego

Chociaż zabieg parafinowy jest bardzo skuteczny i polecany, nie każdy może z niego skorzystać. Przeciwskazania to grzybica, alergia na parafinę, choroby skóry, egzema, rany, świeże blizny, osteoporoza.

Przed zdecydowaniem się na zabieg parafinowy, upewnij się, iż w Twoim przypadku nie występują wymienione przeciwwskazania. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz przygotować składniki potrzebne do zabiegu.

Składniki

Jak już wspomniano wcześniej, zabieg z wykorzystaniem parafiny można wykonać samodzielnie. Potrzebne będą:

 • parafina,
 • preparat do peelingu,
 • preparat do dezynfekcji rąk,
 • przyda się także ręcznik, foliowe rękawiczki oraz parafiniarka lub garnek.

Wykonanie zabiegu nie jest skomplikowane. Prostą instrukcję znajdziesz poniżej.

Przygotowanie zabiegu parafinowego krok po kroku w domu

Parafina na dłonie – jak zrobić zabieg? Oto kilka prostych kroków:

 1. Podgrzej parafinę w parafiniarce albo garnku, gdy już się rozpuści pozostaw ją do ostygnięcia,
 2. Gdy parafina stygnie, Ty zajmij się peelingiem dłoni a następnie ich dezynfekcją,
 3. Gdy parafina ostygnie, zanurz w niej dłonie kilka razy a następnie nałóż rękawiczki foliowe i otul dłonie ręcznikiem,
 4. Pozostaw parafinę na dłoniach przez 15 minut, a po upływie tego czasu zdejmuj skorupę z parafiny z dłoni.

Pamiętaj, iż do podgrzania parafiny najlepiej użyć parafiniarki. Można kupić ją wygodnie w sklepie internetowym i cieszyć się najlepszymi efektami zabiegu.