Na początku wydaje się, że trwała ondulacja to świetny sposób na utrzymanie dobrego wyglądu włosów. Zajmuje mniej czasu niż mycie i suszenie, nie musisz też używać drogich produktów do stylizacji. Ale co jest w trwałej?
Spis treści:
Czym tak naprawdę jest fryzura trwała?
Pierwotnie, trwała ondulacja to w zasadzie reakcja chemiczna zachodząca we włosach. Mówiąc najprościej, trwała ondulacja zmienia skład chemiczny włosów. Właściwie włosy są ścinane, a następnie poddawane zabiegowi chemicznemu, który rozbija ich wiązania i sprawia, że stają się słabe. Następnie włosy są odpowiednio modelowane, aby uzyskać pożądany wygląd. Oczywiście, w dzisiejszych czasach ta formuła została bardziej usprawniona za sprawą lepszych rozwiązań – nie obciąża już włosów tak, jak wcześniej. Preparaty używane do wykonania zabiegu są lżejsze i łagodniejsze w działaniu, a sama fryzura osiąga jeszcze lepszy efekt w XXI wieku.
Do czego pasuje trwała?
Trwała ondulacja pasuje zarówno do długich, jak i półdługich włosów, ale sprawdzi się również na krótkich. Efekt może się utrzymywać nawet do 10 miesięcy, dodatkowo nie jest to zabieg, który by w jakikolwiek sposób służył zdrowiu twoich włosów, więc warto się zastanowić, jaki wynik chcemy osiągnąć.
Zważywszy na fakt, że trwałą ondulacją możemy uzyskać wiele efektów, otwiera to szerokie pole do eksperymentowania ze swoim stylem lub podbicia aktualnego. Fryzura daje poczucie bezpieczeństwa, bez potrzeby ciągłego martwienia się o ułożenie włosów, tymczasem jest ona ważnym krokiem, by usprawnić sytuację ze swoimi włosami – mamy wtedy temat „z głowy” – i stwarza możliwość na poświęcenie większej ilości czasu nad innymi aspektami swojego wyglądu. Pasuje więc ona w zasadzie do każdego, kto chce podbić i wyszlifować swój własny styl.
Jak wykonać trwałą?
Zabieg wykonuje powyżej tysiąca zakładów fryzjerskich i kosmetycznych w całej Polsce, wystarczy znaleźć odpowiedni dla siebie i umówić wcześniej wizytę, tak jak na inne zabiegi.
Innym sposobem jest wykonanie zabiegu trwałej fryzury samodzielnie w domu. Wbrew pozorom nie jest to aż tak skomplikowane, ale wymaga podstawowej wiedzy o swoich włosach. Ważne, aby dwa razy zastanowić się, czy zabieg w ogóle wykonywać. Z uwagi na fakt, że najlepszy wynik uzyskuje się na zdrowych i mocnych włosach, warto umówić się wcześniej na (w niektórych salonach darmową) krótką konsultację fryzjerską, gdzie specjalista oceni, czy nasze włosy nadają się do takiego zabiegu. W przeciwnym wypadku trwała ondulacja może wywołać więcej szkody niż pożytku.
- Manicure tytanowy krok po kroku
- Woda ryżowa na włosy – przygotuj ją sama w domu!
- Peeling cukrowy DIY
- Maść końska na włosy domowym sposobem
Sam zabieg wykonania trwałej ondulacji w domu polega na nałożeniu odpowiedniego płynu na włosy, utrzymywaniu go przez kilkadziesiąt minut, a następnie spłukaniu. Trzeba również pamiętać o kompleksowej pielęgnacji po zabiegu.
Ile kosztuje wykonanie trwałej w salonie?
Ceny w salonach fryzjerskich trwałej ondulacji wahają się pomiędzy 50-200 złotych, zależnie od długości włosów. Za stosunkowo niewielką cenę można uzyskać pożądany efekt, bez konieczności borykania się z wykonywaniem go samodzielnie.
Jak długo utrzymuje się efekt?
Efekt ondulacji jest zależny od jej sposobu przeprowadzenia, bowiem istnieją różne typy i sposoby jej wykonania. Lżejsze zabiegi, takie jak ondulacja ziołowa, mogą utrzymywać fryzurę przez 2-3 miesiące, natomiast najmocniejszy, nazywany ondulacją zasadową (lub alkaliczną) aż 10 miesięcy. Istnieją oczywiście pośrednie typy, dlatego każdy może wybrać coś dla siebie.