wlosy

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Porowatość włosów ma znaczenie w kosmetyce włosów, powinniśmy mieć ją na uwadze wybierając kosmetyki. Każdy marzy o pięknych, błyszczących i zdrowych włosach, które dosłownie zapierają dech w piersiach. Stosujemy drogie kosmetyki, liczne szampony, odżywki i maski, jednak pielęgnacja niedopasowana do konkretnych włosów, będzie po prostu nieskuteczna. Porowatość włosów odgrywa tutaj niemałą rolę. Dowiedz się, co to znaczy porowatość, jakie wyróżniamy jej rodzaje oraz dlaczego jest to ważne, aby poznać swoją porowatość włosów.

Czym jest porowatość włosów?

Temat porowatości włosów staje się coraz bardziej popularny, porusza się go na licznych blogach, a nawet tworzone są kosmetyki ukierunkowane na daną porowatość, jednak czym ona jest? Jest to stopień odchylenia łusek keratynowych na powierzchni włosa – im większe odchylenie łuski, tym wyższa porowatość kosmyków.

Warto wspomnieć, że dana porowatość może być naturalną cechą kosmyków, a możemy ją wywołać samodzielnie. Zła pielęgnacja, intensywna stylizacja, liczne koloryzacje powodują odchylanie się łusek, więc również my mamy wpływ na to, jaką porowatość będą miały nasze włosy.

Porowatość to stopień odchylenia łusek keratynowych na powierzchni włosa – im większe odchylenie łuski, tym wyższa porowatość kosmyków

Rodzaje porowatości: niska, średnia, wysoka

Włosy o niskiej porowatości charakteryzują się brakiem lub bardzo znikomym odchyleniem łusek keratynowych. Średnia porowatość pojawia się, gdy łuski są delikatnie odchylone, a o wysokiej porowatości mówimy, gdy łuska jest mocno otwarta.

Jak określić porowatość włosów?

Na pierwszy rzut oka może się to okazać bardzo skomplikowane, jednak istnieją skuteczne sposoby na określenie porowatości. Przede wszystkim może nam w tym pomóc profesjonalista w salonie fryzjerskim, ale jak sprawdzić porowatość włosów samodzielnie? Wiele osób potrafi to zrobić wyłącznie na podstawie opisów wyglądu włosów, które są przyporządkowane do konkretnej porowatości. Jeszcze łatwiejszą metodą jest wykonanie testu oferowanego przez wiele stron internetowych – zazwyczaj opiera się on na odpowiedzeniu na kilka pytań, które dotyczą pielęgnacji oraz zewnętrznego wyglądu kosmyków.

Włosy niskoporowate

Ten rodzaj porowatości jest niezwykle pożądany, ponieważ włosy o takiej porowatości są gładkie, lśniące i wyglądają bardzo zdrowo. Najczęściej są to włosy grube i ciężkie, przez co naturalnie się prostują. Niestety są też pewne wady – takie włosy często wyglądają na przyklapnięte, ciężko nadać im objętości nawet przy użyciu specjalnych urządzeń. Utrzymanie się fikuśnej fryzury, czy też nawet klasycznych loków niemalże graniczy z cudem przy włosach niskoporowatych. Niskiej porowatości zazwyczaj towarzyszy nadmierne wydzielanie sebum przez skórę głowy, przez co włosy skłonne są do szybkiego przetłuszczania się.

Włosy średnioporowate

Włosy średnioporowate to coś pomiędzy, więc ma cechy zarówno włosów o niskiej, jak i wysokiej porowatości. Często bardzo ciężko dopasować do nich odpowiednią pielęgnację, ponieważ łatwo jest przesadzić w jedną i drugą stronę. Włosy te mogą albo nadmiernie się przesuszać i puszyć, albo robić się zbyt ciężkie, sztywne oraz matowe. Na ten rodzaj porowatości mają duży wpływ czynniki atmosferyczne, przykładowo wilgoć. Włosy średnioporowate mają skłonność do rozdwajania się, wypadania, ponieważ bardzo szybko tracą cząstki wody i keratyny.

Włosy wysokoporowate

Bardzo często są to włosy, które po prostu chcą się kręcić. Jeśli nie wystylizujemy ich odpowiednio, zazwyczaj są poskręcane w każdą możliwą stronę, a przy okazji lubią się puszyć. Niezwykle niekorzystnie wpływa na nie działanie ciepła, prawie natychmiastowo możemy zauważyć rozdwojone i przesuszone końcówki. Ten rodzaj włosów uwielbia wszelkiego rodzaju odżywki, maski i oleje, ponieważ błyskawicznie je wchłania. Włosy wysokoporowate są podatne na stylizacje, mają zazwyczaj bardzo dużą objętość. Niestety bardzo łatwo się plączą oraz bez użycia suszarki, schną długo.

Dlaczego to ważne?

Wiemy już jak rozpoznać porowatość włosów, ale po co mamy to robić? Przede wszystkim dlatego, że dzięki tej wiedzy, możemy dopasować odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji i stylizacji. Włosy niskoporowate lubią się przykładowo z olejem kokosowym, a włosy wysokoporowate zazwyczaj są po nim nadmiernie napuszone. Jeśli znamy naszą porowatość, wiemy również, jakie potrzeby mają nasze włosy – czy potrzebują nawilżenia, wygładzenia, czy może redukcji wydzielanego sebum. Wybierając dobrze przyporządkowaną do porowatości pielęgnację, możemy całkowicie odmienić wygląd naszych włosów i uzyskać wymarzony efekt.