Peruka medyczna czy chusta – co wybrać po chemioterapii?

Jednym z najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych po chemioterapii jest wypadanie włosów. W takim przypadku można zdecydować się na zastosowanie peruki, chusty lub turbanu. Co wybrać?

Peruka medyczna po chemioterapii – kiedy warto?

Aby odzyskać pewność siebie, wiele kobiet wybiera dla siebie peruki. Dzięki nim można odtworzyć wygląd fryzury sprzed chemioterapii albo też zdecydować się na coś całkowicie nowego.

W takim przypadku rekomendowane są peruki medyczne, czyli rodzaj peruk z włosów naturalnych i syntetycznych, które są wykonane z hipoalergicznych, przyjaznych dla skóry głowy materiałów. Właśnie dlatego nie powodują one powstania podrażnień, alergii, nawet podczas regularnego noszenia.

Na cenę peruk oddziałuje wiele czynników. Gdy zamierza się kupić peruki krótkie włosy będą tańsze od dłuższych. Również wpływ na cenę ma typ włosów, czyli włosy naturalne są droższe od tych syntetycznych.

Zwykle koszt peruki z włosów naturalnych zaczyna się od około 4500 złotych, natomiast ta z włosów dłuższych to koszt nawet ponad 7000 złotych. Ceny syntetycznych peruk to od około 500 do 1200 złotych.

Chusty i turbany na głowę po chemioterapii – dla kogo będą najlepsze?

Po chemioterapii można również stosować chusty oraz turbany na głowę po chemii. Mają one na celu zamaskowanie ubytku włosów.

Chusty wymagają wiązania i można zawiązać je dowolnie według swojego gustu. Wobec tego wymagają również większej sprawności manualnej.

Z kolei turban na głowę po chemioterapii będzie prostszy w stosowaniu, ponieważ nie wymaga on już wiązania, a jedynie nałożenia na głowę.

Ceny związane z zakupem chust i turbanów nie są wysokie. Zwykle należy liczyć się z wydatkiem od około 50 do 100 złotych zależnie od wybranego modelu.

Wybór pomiędzy chustą lub turbanem a peruką jest zatem kwestią indywidualną. Wiele kobiet woli peruki, ponieważ pozwalają one na uzyskanie naturalnego wyglądu. Z kolei chusty i turbany są tańsze i prostsze w utrzymaniu.