salon fryzjerski

Muzyka w salonie urody – jakie pozwolenie jest konieczne

Muzyka kojarzona jest z czymś przyjemnym, spokojnym, relaksującym. Nic dziwnego, że można ją obecnie spotkać wszędzie – nawet w salonach kosmetycznych. Klient cieszy się słysząc przyjemne rytmy, które płyną do jego ucha podczas wykonywania jakichkolwiek zabiegów. Właściciel takiego salonu kosmetycznego nie może zapomnieć o tym, że odtwarzanie muzyki w takim miejscu wymaga posiadania od niego odpowiedniego pozwolenia, a zwykłe ściągnięcie muzyki z YT może nie być wystarczające.

„Prosimy nie słuchać muzyki”

Jakiś czas temu głośno było o fryzjerze, który puszczał muzykę z własnego radia. W jego salonie można było jednak znaleźć kartki z napisem „Prosimy nie słuchać muzyki”, które skierowane były do klientów. Właściciel argumentował to tym, że muzyka jest tylko i wyłącznie dla niego, nie dla klientów. Co więcej – swoim klientom rozdawał zatyczki do uszu i zbierał od nich oświadczenia, że oni takowej muzyki nie słuchają (nawet, jeżeli nie godzili się na zatyczki). Osoby, które pojawiły się u niego na kontroli odnośnie praw autorskich wytoczyli mu rozprawę w sądzie. Wyrok? Fryzjer wygrał, ponieważ miał jawne dowody na to, że muzyka nie była puszczana w celach komercyjnych i nie spowodowała mu dodatkowych zysków. Takich przypadków w naszym kraju jest bardzo mało.

Prawo do muzyki

Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych – w skrócie ZAiKS – kontroluje muzykę odtwarzaną w salonach kosmetycznych. Powód? Trzeba wykupić licencję, jeżeli chce się muzykę odtwarzać w ten sposób. Chodzi tutaj o nienaruszanie praw autorskich. Jeżeli jest to muzyka z radia, z internetu, z jakiegokolwiek miejsca – zawsze trzeba wnieść stosowną opłatę licencyjną. Wyjątkiem jest puszczanie muzyki, jeżeli nie jest to związane z osiąganiem korzyści majątkowych. Jeżeli ktoś nie ma zamiaru wnosić takich opłat licencyjnych, to powinien kupić płytę z legalnego źródła. Dozwolone jest odtwarzanie muzyki z płyt, ponieważ jest to dla ZAiKS ostateczny dowód na to, że płyta została zakupiona i nie zostały naruszone żadne prawa majątkowe i autorskie danego wykonawcy lub wykonawców.

Zobacz też: Konwerter YT do przetwarzania na mp3

Dodaj komentarz