Dobra makijażystka – Jakie powinna mieć cechy?

W sieci krąży wiele artykułów na temat tego, jak zostać makijażystką (w 5 krokach, w 10 krokach, w 15 krokach…). My natomiast chcemy w tym artykule odpowiedzieć na pytanie, jak zostać najlepszą makijażystką.

Opowiemy o tym jakimi cechami powinna się charakteryzować topowa wizażystka oraz jakie podejście do klientek powinna przyjąć.

Dodatkowo, z tego artykułu dowiesz się, jakich błędów nie powinnaś popełniać jako profesjonalna makijażystka oraz jak od samego początku możesz budować silną markę osobistą, pracując jako make-up artist.

Jakie cechy powinna mieć świetna makijażystka?

Dobra makijażystka powinna posiadać pewien zestaw cech, które sprawią, że jej kalendarz będzie pękał w szwach, a raz malowane klientki będą wciąż wracały. Nie przejmuj się jednak, jeśli któraś z wymienionych niżej cech nie jest Twoją mocną stroną. Podpowiemy Ci, jak nad nimi pracować i zostać topową wizażystką.

Poczucie estetyki

Praca makijażystki to przede wszystkim tworzenie estetycznych kompozycji wizualnych. Nic więc dziwnego, że najważniejszą cechą idealnej makijażystki będzie poczucie estetyki. Nie jest ono jednak ściśle powiązane z talentem plastycznym.

W poczuciu estetyki chodzi głównie o odnajdywanie właściwych połączeń kolorystycznych oraz umiejętność odróżniania piękna od brzydoty zgodnie z uniwersalnymi, powszechnie obowiązującymi kanonami. Ważne jest, żebyś potrafiła dobrać odpowiednie kolory i tekstury do urody klientki, planowanej kreacji oraz dodatków.

Jak kreować i rozwijać w sobie jeszcze lepsze poczucie estetyki? Zainspiruj się. Oglądaj prace innych wizażystek, szukaj ciekawych połączeń kolorystycznych w sztuce i naturze. Miej otwarty umysł i wyczul zmysły na piękno.

Ambicja

Ważne, żeby wciąż się rozwijać. Musisz każdego dnia podnosić sobie poprzeczkę i szukać odpowiedzi na pytanie: co mogę zrobić, żeby być jeszcze lepszą makijażystką? Możesz skorzystać ze specjalnych kursów makijażu z ekspertkami, czytać książki na ten temat czy śledzić najnowsze trendy w internecie.

Powinnaś rozwijać nie tylko swój talent, ale również poszerzać wiedzę na temat kosmetyków, testować nowe marki, proponować klientkom nowe ciekawe produkty. Ważne, żebyś testowała kosmetyki i czytała ich recenzje zanim wprowadzisz je do codziennego użytku w pracy z klientką.

Kontakt z klientką

Bardzo ważny jest kontakty z klientką od samego początku. Musisz być świadoma, że klientka bardzo dużo widzi, a TY mową swojego ciała czy zachowaniem możesz zdradzić to, czy jesteś pewna siebie czy nie.

Może zdarzyć się tak że wykonując pewną czynność podczas tworzenia makijażu popełnisz błąd i jeśli zdradzisz się na przykład przerażonym wzrokiem, klientka też może się przestraszyć. Będzie to ruch nieprofesjonalny.

Musisz nauczyć się nie pokazywać pewnych rzeczy klientce, których ona nie powinna wiedzieć. Jeżeli popełnisz błąd w trakcie makijażu, nie możesz dać tego po sobie poznać, tylko starać się na spokojnie naprawić.

Bardzo istotną sprawą jest oczywiście kulturalne przywitanie i przedstawienie się klientce. Z klientką należy przeprowadzić wywiad; im więcej pytań, tym lepiej. Klientka wtedy poczuje się bardziej dopieszczona, zrozumiana, będzie wiedziała, że trafiła w dobre ręce i dzięki wskazówkom, które uzyskasz, będziesz mogła wykonać makijaż, który spełni jej oczekiwania.

Jeśli relacje międzyludzkie nie są Twoją mocną stroną, a kontakt z klientkami wzbudza Twój strach, musisz nad tym popracować. Wybierz się na szkolenie z umiejętności interpersonalnych lub radzenia sobie ze stresem. Na pewno przyda Ci się to w codziennej pracy.

Zdjęcie: https://unsplash.com

Cierpliwość

Cierpliwość w stosunku do każdej klient jest bardzo ważną cechą i może wpłynąć na twoją reputację. Zdarzają się klientki bardzo wymagające, uszczypliwe i niemiłe. Ważne jest, żeby wszelkie zbędne komentarze puszczać mimo uszu.

Może zdarzyć się, że klientka będzie podczas wykonywania makijażu zwracałam nam uwagę, wytykała błędy (które tak naprawdę błędami nie są) czy domagała się zmiany jakiegoś elementu. Ważne jest, aby poprosić ją o zaczekanie do końca makijażu, ponieważ niektóre elementy dopiero w zestawieniu z całością dają odpowiedni efekt.

Najważniejsze jest więc bycie cierpliwą, a jeżeli trafi się uszczypliwa klientka, należy spokojnie wytłumaczyć jej bez nerwów, że po prostu dany etap makijażu będzie się prezentował w ten, a nie inny sposób.

Wyobraźnia

Dobrze rozwinięta wyobraźnia i głowa pełna nowych pomysłów to podstawa. Wyobraźnia jest ściśle związana z omawianym wcześniej poczuciem estetyki. Wyobraźnię ćwiczymy regularnie, poprzez wykonywanie dużej ilości makijaży. Im więcej makijaży będziemy wykonywać, tym nasza wyobraźnia będzie bardziej rozwinięta.

Na samym początku kariery na pewno zdarza Ci się błędy związane właśnie z brakiem treningu wyobraźni. Źle dobierzesz kolory cieni, nieodpowiednio dopasujesz cień do koloru cery klientki… Wszystkie te elementy jednak z czasem opanujesz dzięki regularnemu wykonywaniu makijaży.

Zdjęcie główne: https://www.freepik.com