Dla kogo przeznaczone są zabiegi z użyciem botoksu?

W przeszłości botoks często kojarzony był negatywnie, jako odbieranie twarzy naturalności. Współcześnie jego postrzeganie znacznie się zmieniło, a z zabiegów korzysta wiele kobiet i mężczyzn. Botoks ma zastosowanie nie tylko w zabiegach kosmetycznych – może być wykorzystywany również w przypadku leczenia niektórych schorzeń zdrowotnych.

Botoks – co to właściwie jest?

O zabiegach z użyciem botoksu mówi się bardzo często, ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy czym jest ta substancja. Dlatego należy zastanowić się co to jest botoks i jakich efektów można się po nim spodziewać. Botoks to potoczna nazwa jadu kiełbasianego, toksyny botulinowej. Od wielu lat jest stosowany w medycynie estetycznej oraz dermatologii. Wstrzykiwany podskórnie w odpowiednich ilościach jest bezpieczną substancją, która nie jest szkodliwa dla zdrowia.

Jak działa botoks?

Działanie botoksu opiera się na łączeniu z płytką mięśniowo-nerwową. Prowadzi to do nietrwałego porażenia części mięśni. Impulsy nerwowe przestają być przekazywane już kilka dni po zabiegu, dzięki czemu zmarszczki stają się wygładzone, a mięśnie rozluźnione. Efekt ich zamrożenia nie jest trwały, utrzymuje się około sześć miesięcy po zabiegu.

Medyczne wskazania do botoksu

Istnieje wiele medycznych schorzeń, których leczenie opiera się na botoksie. Są to m.in. bruksizm, migrena, nadpotliwość i blizny. Zabiegi wykorzystujące botoks są polecane szczególnie dla osób, które ze względu na choroby, mają problemy z napięciem twarzy. W przypadku bruksizmu, czyli zgrzytania zębami, botoks jest wstrzykiwany w mięsień żwacza, który traci swoją objętość. Efekty są widoczne już po kilku dniach po zabiegu. Przy leczeniu nadpotliwości botoks ma działanie hamujące wydzielanie potu.

Jak wygląda zabieg botoksu?

Przed przystąpieniem do zabiegu, lekarz powinien przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad. Sam zabieg zazwyczaj jest krótki i trwa maksymalnie 20 minut. Lekarz zaznacza miejsca, w które następnie wstrzykuje ustalone dawki botoksu. Igła jest bardzo cienka, przez co zabieg nie jest bolesny. Odczucia towarzyszące zabiegowi można porównać do lekkich ukąszeń komara.

Botoks – przeciwwskazania do zabiegu

Pomimo wszelkich zalet, jakie niesie ze sobą zabieg, istnieją również pewne przeciwwskazania do zastosowania botoksu. Należą do nich m.in.:

  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • okres ciąży i karmienia piersią,
  • grypa, infekcje i stosowanie antybiotyków,
  • niewydolność serca lub nerek,
  • choroby skóry w obrębie miejsca, gdzie miałby być zastosowany botoks.

Botoks – skutki uboczne

Zabieg botoksu nie niesie wraz z sobą natychmiastowych efektów. Jego pełne działanie można zaobserwować po około dwóch tygodniach po zabiegu. Wtedy też mogą zostać zaobserwowane pewne skutki uboczne. Do najczęstszych z nich należą:

  • zasinienia w obrębie ostrzykiwania miejsca,
  • ból w miejscach wstrzyknięć,
  • drętwienie twarzy.

Warto jednak wspomnieć, że botoks wykonywany przez profesjonalistów, biorąc pod uwagę wszelkie przeciwwskazania jest zabiegiem bezpiecznym i może przynieść naprawdę spektakularne efekty.

Czy zabieg botoksu jest bezpieczny i czy można go wykonać w ciąży?

Zabieg botoksu niesie ze sobą odwracalne skutki i efekty. Wykonywany przez specjalistów jest bezpieczny dla zdrowia. Zawsze należy jednak brać pod uwagę wszelkie przeciwwskazania do zabiegu.

Podczas karmienia piersią, w czasie miesiączki oraz ciąży, zabieg z wykorzystaniem botoksu nie jest wskazany. Pojawiają się wtedy większe predyspozycje do powstawania siniaków, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest czasowe wstrzymanie się z zabiegiem.