botox nie działa

Brak efektów po botoksie. Kiedy botox nie działa?

Martwi Cię brak efektu po botoksie? Botox to znany specyfik na zmarszczki. Są jednak sytuacje, gdy nie daje on oczekiwanych rezultatów. Kiedy można się z nimi zetknąć?

Co to jest botoks?

Toksyna botulinowa typu A, czyli inaczej botox lub botoks, jest substancją, która posiada wiele zastosowań we współczesnej medycynie. Jest produkowana przez laseczki jadu kiełbasianego w glebie, ale również rozwija się w niewłaściwie przechowywanych konserwach. Toksyna ta jest silnie trująca, ale w niewielkich dawkach posiada działanie lecznicze.

Obecnie botox wykorzystywany jest także w medycynie estetycznej. Przede wszystkim używany jest w likwidacji zmarszczek. Toksyna botulinowa pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów przy minimalizacji skutków ubocznych. Są jednak przypadki, gdy nie działa tak, jak powinna.

Botox najlepszy na zmarszczki mimiczne

Ze względu na swoją specyfikę działania botoks jest najlepszym specyfikiem na zmarszczki pochodzenia mimicznego, czyli tworzące się pod wpływem ruchu mięśni przez mimikę twarzy.

Toksyna botulinowa typu A powoduje punktowe porażenie skurczu mięśnia przez połączenie z tak zwaną płytką nerwowo-mięśniową. W efekcie dochodzi do zablokowania przekazywania impulsów nerwowych do mięśnia i do wygładzenia zmarszczki.

Kiedy stosujemy botoks?

Botox rekomendowany jest przede wszystkim na zmarszczki takie jak:

  • zmarszczki poprzeczne czoła
  • zmarszczki między brwiami, tak zwane lwie bruzdy lub lwie zmarszczki
  • zmarszczki wokół oczu – zmarszczki dolnej powieki, kurze łapki
  • zmarszczki nad górną wargą, tak zwane zmarszczki palacza
  • ukośne zmarszczki przy górnej części nosa
  • bruzdy na szyi i na dekolcie

Kiedy botoks nie zapewni tak dobrych efektów?

Jak widać, zabieg z wykorzystaniem botoksu najlepiej sprawdza się na zmarszczki mimiczne. Wobec tego botoks nie zapewni tak dobrych rezultatów w przypadku zmarszczek innych niż mimiczne, na przykład zmarszczek wynikających z naturalnych procesów starzenia się skóry i przy wiotkości skóry.

W trakcie wizyty w gabinecie medycyny estetycznej lekarz będzie mógł dobrać taką metodę likwidacji zmarszczek, która będzie najskuteczniejsza.

WAŻNE: Botoks nie zapewni tak dobrych rezultatów w przypadku zmarszczek innych niż mimiczne, na przykład zmarszczek wynikających z naturalnych procesów starzenia się skóry

Efekty botoksu – po jakim czasie?

Wstrzykniecie w zmarszczki botoksu nie daje natychmiastowych rezultatów. Wiele pacjentów obawia się wtedy, że zabieg okazał się niepowodzeniem. Czy to oznacza, że botoks nie działa? Po jakim czasie możemy spodziewać się pozytywnych efektów botoksu i zniknięcia lub znaczącego zmniejszenia się zmarszczek?

Warto jednak pamiętać o tym, że toksyna botulinowa nie daje efektu błyskawicznego wygładzenia zmarszczek. Pojawia się on stopniowo. Pierwsze zmiany można zauważyć po 3-4 dniach, ale ostateczny rezultat widoczny jest najczęściej po 1-2 tygodniach od zabiegu.

Co jednak, jeśli nawet po 2 tygodniach od zastosowania botoksu u pacjentki lub pacjenta nie widać wyraźnych zmian? Nie oznacza to, że botoks nie zadziałał, ale być może należy dokonać korekty. Po 2 tygodniach od wstrzyknięcia botoksu pacjentka powinna udać się na wizytę kontrolną do gabinetu medycyny estetycznej. Lekarz ocenia wtedy mimikę i możliwe jest dokonanie ewentualnej korekty.

Jak długo efekt po botoksie?

Kiedy efekt po botoksie? Czasami zastanawiamy się, ile czasu utrzymywały będą się pozytywne efekty kuracji z użyciem botoksu. Efekt zabiegu utrzymuje się u większości pacjentów przez 3-6 miesięcy. Po tym czasie botoks może być zastosowany ponownie. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się powtarzać zabiegi, gdyż są zadowolone z ostatecznego, długotrwałego efektu.

Powody braku efektu po botoksie

Czy botoks może nie zadziałać? Jak już wspomnieliśmy, często pacjent odczekuje zbyt krótki okres i ocenia efekt botoksu. Tymczasem należy z oceną wstrzymać się 1-2 tygodnie od wykonania zabiegu, aby mieć pełen obraz sytuacji. Dodatkowo nie powinniśmy sami oceniać zabiegu, a najlepiej skontaktować się z lekarzem wykonującym zabieg, aby mógł profesjonalnie ocenić jego efekt. Są jednak sytuacje, w których możemy spotkać się z brakiem efektu po botoksie. Są to: złe dawkowanie, nieprecyzyjne podanie lub immunizacja. Więcej o tym poniżej.

Brak efektu botoksu: nieodpowiednia dawka toksyny botulinowej

Botox może nie zadziałać także wtedy, gdy jego dawka nie będzie dobrana w optymalnej ilości albo też zabieg nie będzie wykonany z odpowiednią precyzją. Ważne jest to, aby profesjonalista dobrał odpowiednią dawkę botoksu dla skóry pacjenta, gdyż podanie zbyt małej lub dużej dawki może organizmowi zaszkodzić i dać efekt odwrotny do zamierzonego. Wtedy możemy mówić np. o sytuacji, w której botox puszcza po miesiącu.

Brak efektu botoksu: nieprecyzyjne podanie

Właśnie dlatego osoba zainteresowana zabiegiem botoksu powinna skorzystać z usług profesjonalnego gabinetu medycyny estetycznej, w którym znajdzie się pod opieką specjalisty.

W Krakowie z fachowych usług tego rodzaju można skorzystać w Klinice Medycyny Estetycznej Bona Dea, która specjalizuje się w zabiegach wstrzykiwania botoksu.

Brak efektu: Immunizacja – przeciwciała przeciwko toksynie botulinowej typu A

Brak efektu po zabiegu botoksu może również być rezultatem immunizacji – wytworzenia przez organizm przeciwciał przeciwko toksynie botulinowej typu A. Szacuje się, że problem ten występuje u około 1-5% pacjentów gabinetów medycyny estetycznej.

Przeciwciała te powodują zmniejszenie efektów zabiegu lub mogą spowodować, że nie wystąpią one w ogóle. Początkowo reakcja na botox może być bardzo dobra, ale z każdym kolejnym zabiegiem może zmniejszać się jego skuteczność. Wynika to z faktu, że przeciwciała wiążą się wtedy z toksyną i hamują jej działanie.

Brak efektu po zabiegu botoksu może również być rezultatem immunizacji – wytworzenia przez organizm przeciwciał przeciwko toksynie botulinowej typu A. Szacuje się, że problem ten występuje u około 1-5% pacjentów gabinetów medycyny estetycznej.

Gdy dojdzie do immunizacji, zaleca się zrobienie przerwy trwającej 2-3 lata pomiędzy zabiegami. Po tym czasie najczęściej dochodzi do obniżenia ilości przeciwciał do poziomu pozwalającego na uzyskanie wyższej skuteczności zabiegu.

Co zrobić w przypadku braku efektu?

Zatem toksyna botulinowa, czyli botox to skuteczny sposób na zmarszczki mimiczne. Prawidłowo wykonany zabieg daje naturalne, ale zauważalne efekty, które utrzymują się przez długi czas, nadając twarzy młody wygląd. W niektórych przypadkach botoks nie jest jednak w stanie dać oczekiwanych rezultatów – należy wtedy skonsultować się z lekarzem medycyny estetycznej.

Materiał partnera

Dodaj komentarz