karnisze

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu karniszy?

Podczas zakupów okna i innych elementów, które będą się na nim znajdowały, statystycznie najmniej czasu poświęcamy karniszom. Jest to wynikiem tego, że o ile w kwestii wyboru odpowiednich framug, rolet czy przysłon zwracamy uwagę na kolor i jakość wykonania, o tyle w przypadku karniszy kupujemy to, co pierwsze wpadnie nam w oko. Jest to jednak błąd, który później przynosi konsekwencje w postaci niedopasowanych elementów. Jak temu zapobiec i na zwrócić uwagę podczas zakupu karniszy? Zapraszamy do lektury.

Kilka słów wstępu

Karnisze to wbrew pozorom nie takie proste elementy, a ich zakup jest po prostu niezbędny. Dzięki nim możemy pozwolić sobie na udekorowanie okna firankami lub zasłonami. Co ciekawe, produkty tego typu różnią się od siebie pod wieloma względami, dlatego ich zakup powinien być przemyślany i dopasowany do innych elementów. Dla przykładu w pomieszczeniach, w których znajduje się dużo motywów drzewnych, świetnie sprawdzą się karnisze drewniane.

Uszyty na miarę okna

Najważniejszym elementem, na jakie należy zwrócić uwagę podczas zakupu karniszy jest ich rozmiar. Najważniejsza jest tu przede wszystkim długość drążka, który najlepiej dobrać do wielkości naszego otworu okiennego. Warto zaznaczyć, że karnisz powinien być około 36-40 cm dłuższy niż szerokość okna. Dzięki temu z każdej strony będzie wystawał równomiernie poza jego ramy. Pamiętaj, że jeżeli dysponujesz ciężkimi zasłonami, musisz zainwestować w karnisz, którego średnica będzie odpowiednia aby utrzymać dany ciężar.

Karnisz a mocowanie tkaniny

Kolejną kwestią, jaką należy rozważyć przed zakupem karniszu jest również wybór produktu ze względu na mocowanie tkaniny. Warto wziąć pod uwagę to, że karnisze powstają z różnego rodzaju materiałów. Najczęściej są to konstrukcje metalowe lub wspomniane we wcześniejszym akapicie drewniane. Pierwsza grupa znakomicie pasuje do nowoczesnych, industrialnych wnętrz, natomiast druga sprawdzi się w klasycznych aranżacjach, w których dominują zabytkowe meble i drewniane okna.

Przed zakupem warto jednak zastanowić się nad tym, jakiego typu przysłony zamierzamy zainstalować w oknie. Niektóre karnisze ze względu na materiał nie będą w stanie utrzymać bardzo ciężkich zasłon. Sytuacja wygląda podobnie, w przypadku zakupu szerokich modeli, do których chcemy zamontować delikatne firanki. Takie połączenie nie będzie udane a efekt daleki od zamierzonego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *