kobieta-w-kurtce-w-gorach

Kurtka przeciwdeszczowa sportowa czy casualowa – co lepiej wybrać?

W deszczowe dni często wiele z nas stawia na jakiekolwiek okrycie wierzchnie i parasol. Prawda jest jednak taka, że nie zawsze jest to komfortowe połączenie. Zdecydowanie lepiej byłoby postawić na pelerynę. Jednak nie jest to zbyt wyjściowy strój. Lepiej więc mieć kurtkę przeciwdeszczową. Tylko czy lepsza będzie sportowa, czy może jednak casualowa?

Jakie kurtki przeciwdeszczowe można kupić?

W zasadzie o kurtkach przeciwdeszczowych mówi się głównie mając na myśli ubrania sportowe. Jednak nie oznacza to, że nie da się kupić odzieży, która sprawdzi się na co dzień. Okazuje się, że kurtka przeciwdeszczowa może być sportowa lub casualowa, porównaj na Domodi.pl i sprawdź, która z nich najlepiej spełni Twoje oczekiwania. A na co musisz zwrócić uwagę? Przede wszystkim na warunki, w jakich ma być użytkowana. Zupełnie inne będą kurtki w stylu „urban”, a inne wyprawowe. Czym powinny się charakteryzować, by spełniać oczekiwania?

Kurtka przeciwdeszczowa sportowa

Największy wybór jest sportowych kurtek przeciwdeszczowych damskich. Oprócz tego, że różnią się kolorami i wzorami, można podzielić je na kilka rodzajów. Da się kupić kurtki trekkingowe, wyprawowe, softshell, 3 w 1 i sztormiaki. Czym się różnią?

Softshell jest generalnie kurtką na suche, ale wietrzne dni. To okrycie wierzchnie pomiędzy kurtką termiczną, np. polarową, a kurtką zewnętrzną tzw. wiatrówką. Da się jednak kupić takie modele, które dodatkowo powleczono membraną wodoodporną.

Sztormiak to kurtka stworzona dla osób, które żeglują. Dawniej były to długie, ciężkie płaszcze, które kompletnie nie przepuszczały wody, ale i nie były oddychające. Kurtki te mają duże kaptury lub wysokie kołnierze, obszerne kieszenie i rękawy. Często wzbogacone są o elementy odblaskowe. Dzisiaj sztormiaki mają znacznie bardziej „odchudzoną” formę. Jednak w dalszym ciągu są to raczej kurtki na żagle, łowienie ryb.

Kurtka trekkingowa to odzież wierzchnia, która skierowana jest do osób, które uprawiają turystykę pieszą. Musi być lekka, ale też chronić od wiatru i deszczu. Dobrze, gdy ma klejone szwy i kryte zamki, by nie przemakała również w strategicznych miejscach. Świetnie, gdy wzbogacona jest o kieszenie, w tym także wewnętrzne. Bardzo często kurtki trekkingowe noszone są również jako kurtki miejskie.

Kurtka 3 w 1 to połączenie kurtki trekkingowej z termiczną. Najczęściej składa się z dwóch części – polaru i kurtki przeciwdeszczowej. Każdą z nich można nosić niezależnie. Razem tworzą duet idealny na zmienne warunki pogodowe. Kurtka 3 w 1 tak jak trekkingowa powinna być wyposażona w szereg udogodnień typu klejone szwy, kryte zamki, wywietrzniki.

Kurtka wyprawowa jest najbardziej zaawansowana technologicznie, dlatego też sporo kosztuje. Musi dawać ciepło, ale jednocześnie zapewniać oddychalność, chronić przed deszczem i wiatrem. Co więcej, taka kurtka musi być też wygodna, nie krępować ruchów i nie ważyć zbyt wiele.

Kurtka przeciwdeszczowa casualowa

Wspomniano już, że wiele osób jako kurtkę w stylu „urban”, idealnie nadającą się do noszenia na co dzień, traktuje kurtkę trekkingową. Jest lekka, pasuje do sportowych lub casualowych stylizacji. Podobnie rzecz ma się z kurtkami 3 w 1. Jednak nie zawsze okrycie wierzchnie w tak sportowym stylu będzie pasowało do ubioru. Wówczas lepiej postawić na kurtki przeciwdeszczowe w casualowym stylu. Co jest do wyboru?

Najlepiej sprawdzają się kurtki parki, które wykonane są z materiału nieprzepuszczającego wody. Takie kurtki są dłuższe, sięgają do połowy uda. Mają obszerny kaptur, kołnierz. Z kroju przypominają sztormiaki, jednak materiał z jakiego je wykonano jest lżejszy, bardziej się poddaje. Kurtki parki mają jednak często pasek lub sznurek w pasie, by można je było nieco ściągnąć i podkreślić talię.

Casualowe kurtki na deszczowe dni to również krótsze okrycia wierzchnie. Jako przykład idealne nadają puchowe kurtki z pikowaniami. Takie krótkie kurteczki mają kaptur i wykonane są z materiału, który sprawdzi się podczas opadów. O ile będą one stosunkowo niewielkie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *