maly salon

Jak urządzić mały salon?

Urządzenie przestronnego salonu nie jest dużym wyzwaniem, zwłaszcza, że można wykorzystać na dużej przestrzeni różne aranżacyjne pomysły dobrania mebli do salonu. Z kolei mały salon musi być urządzony w taki sposób, by zachowana była optymalna przestrzeń użytkowa, a jednocześnie znajdowało się w nim wszystko to, czego się potrzebuje. Oto garść porad, w jaki sposób sobie z tym poradzić.

Lustra i przeszklenia są mile widziane

W aranżacji małego salonu konieczne jest zastosowanie zabiegów, które optycznie powiększą wnętrze. Jednym z nich są przeszklenia zastosowane w meblach do salonu, a także laminowane powierzchnie, odbijające światło. Oczywiście warto postawić również na duże dekoracyjne lustra. Zasada im więcej światła, tym lepiej doskonale się tu sprawdza. Dopasuje się do takiego wnętrza elegancką witrynę z przeszkleniami, a także stolik pod telewizor z laminowanej płyty mdf. Najlepiej zastosować lustra na większej powierzchni jednej ze ścian, podobnie, jak ma to miejsce w salach baletowych. Stworzy się efekt odbicia i powiększenia, a stawiając w tym miejscu niewielki stolik i krzesło, będzie można mieć podgląd na to, co dzieje się za naszymi plecami. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi.

Jasne kolory ścian i mebli

Poza przeszkleniami, warto postawić na jasną kolorystykę. Sprawdzą się bielone meble pokojowe, bądź te wykonane z sosny norweskiej. W małym salonie od razu będzie więcej światła, a wrażenie większej przestrzeni będzie jeszcze bardziej spotęgowane. W takiej aranżacji sprawdzi się również stolik pod telewizor, który może być utrzymany w białej tonacji kolorystycznej, bądź dla przeciwwagi w czerni bądź z czarnymi elementami. Jeden ciemniejszy akcent nie spowoduje wrażenia przytłoczenia, a będzie stanowić ciekawy dodatek do białego lub pastelowego wystroju. Również ściany powinny być utrzymane w jasnej, pastelowej tonacji kolorystycznej. Można również użyć efektu powiększenia wnętrza w postaci różnych odcieni tego samego pastelowego koloru, co tworzy wrażenie głębi.

Wybierz minimalistyczny styl

Dużym problemem w małych salonach jest ich przeładowanie aranżacyjne. Jeśli do salonu nie można wcisnąć przysłowiowej szpilki nie jest to zbyt funkcjonalnie urządzone wnętrze. W miejscu, w którym relaksujemy się po ciężkim dniu powinna panować ergonomia i harmonia. W przeciwnym razie nigdy w takim wnętrzu dobrze nie odpoczniemy. Na bolączkę związaną z małą przestrzenią użytkową salonu odpowiada współczesna modna aranżacja wnętrz, a mianowicie styl minimalistyczny. Krótko mówiąc w takim wnętrzu znajduje się tylko to, co niezbędne i nic ponad to. Ponieważ salon jest centrum rozrywki nie może w nim zabraknąć telewizora. Oczywiście można go zawiesić na ścianie. Jednak bardziej bezpieczną opcją jest wybranie stolika pod telewizor. Prosty, geometryczny kształt doskonale się tu sprawdzi. Do tego sofa i jakiś regał na książki. Czegóż więcej trzeba do szczęścia?

Wybierz niskie i wielofunkcyjne meble do salonu

Optycznemu powiększeniu małego salonu sprzyja wybór niskich mebli pokojowych. Dobrze, jeśli poszczególne części meblościanki znajdują się na tym samym poziomie, tworzy to szerszą perspektywę. W takim wnętrzu sprawdzą się również meble do salonu, które są wielofunkcyjne. Doskonałym przykładem jest tutaj stolik pod telewizor z szafkami i szufladami lub modułowy stolik pod telewizor z wiszącymi szafkami. Wykorzystanie wiszących regałów jest również bardzo dobrym pomysłem do małego salonu, gdyż zabiera jedynie odrobinę przestrzeni przy ścianie, tyle, ile głębokości mają wybrane meble pokojowe. Warto wykorzystać we wnętrzu również otwieraną pufę, która posłuży obok sofy za miejsce odpoczynku, a jednocześnie będzie można w niej schować różne rzeczy, które nie znalazły swojego miejsca.

Urządzenie małego salonu jest nie lada wyzwaniem. Jednak przy użyciu prostych trików można uzyskać efekt przestronniejszego i bardziej funkcjonalnego wnętrza. Taki wysiłek aranżacyjny zdecydowanie się opłaci, a przy odpowiednim rozmieszczeniu mebli, salon przestanie nam się wydawać zbyt mały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *