Jak pozbyć się rozstępów – sprawdź kilka skutecznych zabiegów medycyny estetycznej

Rozstępy to charakterystyczne zmiany skórne w postaci wrzecionowatych pasm, przypominających nieco cienkie, niciowate blizny. Zazwyczaj są białe lub czerwone. Z tym problemem zmaga się aż 80% kobiet i 40% mężczyzn a ich pojawienie się, nie zawsze ma związek z nadwagą. Dlaczego więc powstają rozstępy i jakie zabiegi kosmetologiczne pozwalają się ich pozbyć? Sprawdź, w naszym artykule.

Przyczyny powstawania rozstępów?

Zacznijmy od początku, czyli, jak i dlaczego powstają rozstępy? Nasza skóra zbudowana jest z włókien kolagenowych i elastynowych, dzięki czemu jest jędrna i sprężysta. Mają one jednak swoją wytrzymałość, która jest zależna od różnych czynników, również genetycznych. W momencie, kiedy dochodzi do szybkiego i intensywnego rozciągania się skóry, włókna zaczynają pękać, a w efekcie powstają „pęknięcia”, nitkowate szramy określane rozstępami. Zazwyczaj procesy te zachodzą:

  • w czasie szybkiego wzrostu w okresie dojrzewania;
  • podczas ciąży;
  • u sportowców, u których doszło do szybkiego przyrostu masy mięśniowej
  • w czasie szybkiego wzrostu lub spadku wagi.

Nie każdy jednak jest tak samo podatny na ich powstawanie. Z przeprowadzonych badań wynika, że skóra, na której powstają rozstępy, ma bardzo cienką warstwę naskórka, obniżoną zawartość kolagenu i elastyny oraz jest słabiej odżywiona. Czynnikami sprzyjającymi ich powstawaniu są również:

  • zaburzenia hormonalne – w tym produkcja kortyzolu oraz zwiększenie poziomu estrogenów;
  • zła dieta – uboga w witaminy A, E i C oraz nienasycone kwasy tłuszczowe i pierwiastki, takie jak: cynk, magnez i krzem;
  • uwarunkowania genetyczne.

Jakie są rodzaje rozstępów?

Rozstępy powstają w dwóch fazach.

I faza – tzw. ostra, którą charakteryzuje pojawianiem się czerwonych i nieco wystających nad skórę podłużnych zmian o różnej szerokości. Może temu towarzyszyć obrzęk, uczucie swędzenie lub przeczulica skórna w danym miejscu. Trwa to około 3 – 6 miesięcy.

W fazie II rozstępy powoli zmieniają kolor na lekko fioletowy. Z czasem stają się coraz jaśniejsze, aż w końcu całkowicie bledną i stają się białe. Zmiany te spowodowane małą ilością włókien kolagenowych, w swym obrazie histopatologicznym przypominają zwykłe blizny.

Najczęściej pojawiają się w obszarach skórnych brzucha, ud, bioder, piersi oraz pleców. Zależnie od miejsca występowania będą się różnić nieco układem.

Jak więc można z nimi walczyć? Oto kilka niezwykle skutecznych zabiegów kosmetologicznych.

Radiofrekwencja mikroigłowa – pomoże odzyskać piękny wygląd skóry

Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej RF z terapią LED wykonywana jest za pomocą specjalnego aparatu z głowicą wyposażoną w 36 mikroigieł. Końcówki igieł po wkłuciu w skórę są nagrzewane, dzięki czemu zabieg radiofrekwencji mikroigłowej daje podwójne efekty, w wyniku działań mechanicznych i termicznych.

Po pierwsze mechaniczne uszkodzenia skóry poprzez nakłucie pobudzają procesy zapalne oraz produkcję włókien kolagenowych. Zastosowanie fal radiowych nagrzewających tkanki stymulują jej odnową, dzięki regeneracji włókien kolagenowych.

Zastosowanie zabiegów radiofrekwencji mikroigłowej na rozstępy https://instytut-urody.com/radiofrekwencja-mikroiglowa-rozstepy umożliwia ich wygładzenie i redukcję oraz zwiększenie jędrności, oraz elastyczności skóry.

Dermapen – szybka redukcja rozstępów

Dermapen na rozstępy https://instytut-urody.com/dermapen-na-rozstepy to zabieg mezoterapii mikroigłowej, z wykorzystaniem specjalistycznego urządzenia, umożliwiające wykonanie 80 000 mikro-nakłuć na minutę. Pozwala to na dokładną penetrację skóry na głębokość od 0,5 do 3 mm i podanie dedykowanego preparatu, zawierającego kwas hialuronowy. Dermapen działa podwójnie – mechaniczne mikrouszkodzenia tkanki, stymulują komórki skóry do odbudowy, stosowany zaś kwas hialuronowy poprawia jej nawilżenie. W efekcie skóra ulega regeneracji, zwiększa się jej gęstość oraz napięcie, dzięki czemu rozstępy ulegają zanikowi. Dodatkowo tkanka skórna staje się bardziej elastyczna, jędrna i odzyskuje swój koloryt.

Zabieg dermapen na rozstępy może być wykonywany we wszystkich obszarach ciała:

  • na udach,
  • brzuchu,
  • piersiach,
  • pośladkach,
  • plecach,
  • ramionach.

Jeśli chcesz uzyskać oczekiwane efekty najlepiej skorzystać z serii 4-6 zabiegów wykonywanych co 4 tygodnie.

Skin needling – naturalna stymulacja do regeneracji

Skin needling to wysoko specjalistyczny zabieg polegający na dokonaniu licznych mikro-nakłuć, specjalną cienką igłą w obrębie zmian. Małe nakłucie zaburzające ciągłość naskórka prowadzą do aktywacji procesów zapalnych i pobudzenia regeneracji skóry właściwej. Stymulowane są również komórki fibroblastów produkujących włókna kolagenowe. W efekcie dochodzi do powstawania nowej, zdrowej tkanki, ślady rozstępów ulegają spłyceniu, skóra staje się bardziej jędrna oraz elastyczna.

Choć podczas Skin needling skóra jest nakłuwana, jednak proces ten jest bezbolesny. Ewentualne poczucie dyskomfortu, które może się pojawić, bez trudu zniweluje zastosowanie specjalnego kremu znieczulającego. Zabieg jest również bardzo bezpieczny, ponieważ nie wymaga ingerowania w głębsze warstwy skórne. Dzięki temu nie ma ryzyka ewentualnych powikłań.